Padomi produktīvam darbam no mājām

Apkopoju pāris man būtiskas metodes, resursus un novērojumus, kas ļoti noder strādājot no mājām.

Diena sākas vakarā

Katras dienas vakars ir labs laiks, lai atskatītos uz paveikto un izveidotu plānu rītdienai. Nav būtiski, kas ir rītdien – darba diena, svētki vai brīvdiena.

Viena no vērtīgākajām metodēm, kas man palīdz atskatīties uz paveikto, ir dienasgrāmatas rakstīšana. Katras dienas beigās ne vairāk kā 200 vārdos uzrakstu, kas ir izdarīts. Arī dienās, kad šķiet, ka produktivitāte nav bijusi augsta, var kaut ko atrast. Tas sniedz pozitīvu sajūtu dienas noslēgumā, ļauj analizēt dienasgrāmatas ierakstus ilgtermiņā un sevi iepazīt arvien labāk.

Būtiski ir izveidot plānu nākošajai dienai. Tas ļaus iegūt lielāku skaidrību par savā pārziņā esošu nākotnes daļu un uzsākt rītdienas gaitas bez kavēšanās. Gluži kā iesildoties pirms fiziskas aktivitātes, plānā sākumā var ievietot salīdzinoši viegli izpildāmu darbu, kas palīdz iekustināt domāšanu.

Šādu plānošanu var veikt arī saistībā ar citām nākotnes vajadzībām – kā ģērbties, ko ēst…

Darbs no ledusskapja

Darba vietai jābūt tādai, kas ļauj maksimāli labi sasniegt sev vēlamo rezultātu. Man tāda ir sakārtota, tīra un bez liekiem elementiem, kas varētu mani uzrunāt un novērst no plāna. Diena sākas vakarā un tieši tad ir vēlams veikt visus uzkopšanas un iekārtošanas darbus. Viena no problēmām, ko šāda pieeja palīdz risināt, ir uzmanības novēršana. Var gadīties, ka uz palodzes neaplaistīta puķe darba dienas sākumā palūdz, lai to aplaista un šādi papildus darbiņi var atrasties viens pēc otra. Labāk ar tiem tikt galā iepriekšējā vakarā.

Dienas laikā nepieciešams regulāri vēdināt darba telpu, jo gaisa kvalitāte var ietekmēt kognitīvās spējas. Var tērēt naudu dažādiem gaisa kvalitātes mērinstrumentiem, kas palīdzēs to saprast ciparos, bet reizēm lietas nevajag sarežģīt – regulāra telpas vēdināšana atverot logu ir bez maksas.

Tavs plāns ir kā karte darba jūrā

Gluži kā kuģim, kas dodas uz ostu, arī tev savos darbos ir jāsasniedz mērķis, un plāns kalpo gluži kā karte tā sasniegšanai. Kā pie tā pieturēties?

Bieža ar darbu nesaistīta viedtālruņa glāstīšana un bakstīšana noteikti patraucēs. Man noderīgi ir atstāt darbam un ikdienai būtiskos skaņas signālus un viedtālruni novietot tālāk kā rokas stiepiena attālumā. Viedtālruņa izmantošanu izklaides nolūkos līdz ar to var izmantot kā atlīdzību pēc padarīta darba.

Arī viedpulkstenis var novērst uzmanību no plāniem. Ir vēlams viņu padarīt mazāk gudru, vai arī lietot tādu rokas pulksteni, kas ir paredzēts tikai būtiskajam – laika pārvaldīšanai.

Es ikdienā lietoju Casio Pathfinder un tam ir ļoti noderīga laika pārvaldīšanas funkcija – neliels skaņas signāls katras jaunas stundas sākumā. Pēc šī skaņas signāla es sakārtoju savas domas un saprotu, vai virzos pēc sava plāna. Gadās aizrauties ar kaut ko ne pārāk būtisku un šāds neliels restarts ir ļoti noderīgs.

Pieņemu, ka kādam saņemtie e-pasti var traucēt un darba dienu padarīt haotisku. To tā nevajadzētu atstāt un jāpadomā par risinājumu šādai problēmai. Iespējams ir jānosaka konkrēts laiks, kas paredzēts e-pastiem.

Kādēļ skumsti tik ļoti, govs? Ja tu skumsi, kas pienu dos? /M. Čaklais/

Sākot strādāt no mājām bija sajūta, ka kaut kas nav tā. Kaut kas nav kārtībā. Kaut kas nav ierastajā kārtībā. Tas uztrauc un pat traucē. Atliek tikai sevi saprast un atpazīt, kas ir tam pamatā. Iemesli var būt dažādi, bet kaut vai mēģinājums saprast savas sajūtas nenāks par sliktu.

Mana trauksmes sajūta bija līdzīga kā neaizejot uz skolu. Esi gadiem gājis uz noteiktu vietu dienu dienā un tagad esi mājās. Galu galā sanāca uzjautrinoši.

Reizēm negribas iedziļināties, vai arī ir svarīgāki uzdevumi jāpilda. Apzinot sev nevēlamās sajūtas ar tām salīdzinoši viegli var tikt galā izdomājot aizvietojošu nodarbi. Piemēram, pāris dziļas ieelpas varētu būt noderīga, jau iepriekš izplānota reakcija dusmu gadījumā.

Fitness vai fetness, bicepss vai žricepss

Fiziskās aktivitātes sniedz dažādus labumus, bet viens ir pavisam vienkāršs un noderīgs – padarīta darba sajūta. Veicot fiziskās aktivitātes no rīta, diena var iesākties ar gandarījumu un neplānoti notikumi traucē mazāk, kā tas ir vakara treniņu gadījumā. Es pats neesmu rīta putns un varētu gulēt pat 12 stundas dienā, bet 3 mēnešu laikā man pie rīta treniņiem izdevās pierast.

Fiziskās aktivitātes var būt dažādas un viens no resursiem, kuru varu rekomendēt ir YouTube kanāls Athlean-X, kur, piemēram, COVID-19 pandēmijas laikā publicēja noderīgu video par treniņu mājas apstākļos.

Negribas bet vajadzētu

Reizēm jau pirms pašas darīšanas ir skaidrs, ka būs grūti. Guļot no rīta gultā un atskanot modinātāja signālam, galvā iezagsies jautājums: “Varbūt tomēr labāk pagulēt? Nekas traks taču nenotiks, ja šorīt neiešu paskriet vai pavingrot.“ Tāpēc es šādiem grūto brīžu jautājumiem esmu jau laicīgi sagatavojis atbildes. Tas ir paredzami un man nav jādomā, kāpēc kaut ko darīt vai nedarīt, jo atbilde ir skaidra.

Modinātāja snooze funkciju neizmantoju, jo nekad nav palīdzējusi. Diemžēl nav sanācis tā, ka atliekot celšanos 10 minūtes, sanāca nosapņot fantastisku ideju, kurai pateicoties varu pelnīt miljonus. Tas drīzāk ir veicinājis paradumu atlikt un samazina sajūtu, ka esi savas dienas noteicējs. Snooze izmantošana man nozīmē neizturētu gribasspēka pārbaudi.

Ja tomēr ir bail aizgulēties, tad var noderēt modinātājs tālāk kā rokas vai kājas stiepiena attālumā.

Grāmatas, kuras izlasīt, tik tiešām izlasīt

Šajā rakstā bija tikai pāris man būtiskākie novērojumi un ieteikumi, kuri var noderēt strādājot attālināti no mājām, bet šajā tēmā ir vēl ļoti daudz.

Piemēram, kvalitatīvs miegs. Saistībā ar miegu varu ieteikt nededzināt sveci no abiem galiem – iet vēlu gulēt un agri celties. Visu pārējo krietni vien labāk pastāstīs šī grāmata.

Why We Sleep

Rework – grāmata, kas palīdzēs bagātināt redzējumu uz dažādām biznesa problēmām. Mark Cuban par šo grāmatu ir teicis: “If given a choice between investing in someone who has read ‘Rework’ or has an MBA, I’m investing in ‘Rework’ every time.”.

Pat ja neesat menedžmenta cilvēks, bet vēlaties būt tāds kā labs dejas partneris ikdienas darbu dejā, ir nepieciešams saprast otru pusi. Man ļoti noderēja šī grāmata.

Extreme Ownership: How U.S. Navy SEALs Lead and Win

Divas grāmatas, kas var palīdzēt nedaudz labāk saprast sevi.

The Subtle Art of Not Giving a F*ck: A Counterintuitive Approach to Living a Good Life

Everything is F*cked: A Book About Hope

Ar grāmatām var gadīties tāpat kā ar fiziskām aktivitātēm – bez plāna un apņemšanās var sanākt atlikt un nonākt līdz tam, ka tā arī nekas nav izlasīts. Tāpēc noder ieplānota pusstunda vai stunda dienā, kad to varētu netraucēti darīt.

Ceru, ka šis viss noderēs veiksmīgam un produktīvam darbam no mājām.