Excel Online ir internetā pieejama bezmaksas vide, kurā var strādāt ar Excel failiem, kopīgot tos ar citiem lietotājiem, piekļūt no dažādām ierīcēm un sastrādāties ar citiem tiešsaistē. Excel pieejams Office Online ietvaros, kur ir pieejami arī citi Microsoft produkti. Lai strādātu ir nepieciešams Microsoft konts (Live ID). Faili pamatā tiek glabāti uz OneDrive, bet kopš 2015.gada 9.aprīļa Excel Online vidē ir iespējams izmantot arī Dropbox.
8 galvenās priekšrocības, salīdzinot ar Excel uz datora:
1) Aptauju veidošana
Šis ir ļoti noderīgs rīks, ar kuru var izveidot aptaujas, iekļaujot dažāda veida jautājumus, ar atbilžu variantiem „Jā” un „Nē”, atbildēm teksta un skaitļu veidā utt., kā arī nosūtīt aptauju, kam tas ir nepieciešams. Turklāt aptaujas rezultāti tiek piesaistīti Excel failam un tur arī tiek apkopoti, kā rezultātā ir iespējams uzreiz veidot dažāda veida analīzes un grafikus.
2) Iespēja ievietot (Embed) failu vai tā daļu savā mājas lapā
Ir iespējams norādīt, ko varēs darīt failā – filtrēt, rakstīt šūnās, tāpat arī pielāgot, kā dati tiks atspoguļoti – vai būs redzams tikai konkrēta faila daļa, tikai grafiki, vai būs links faila lejupielādēšanai utt. Manuprāt, tas ir lielisks veids, kā citiem publicēt datus un pie viena atļaut paspēlēties, piemēram, filtrēt datus pēc sava vārda vai pamainīt to, kas ir redzams grafikā.
3) Piekļuve failiem no dažādām ierīcēm
Ņemot vērā, ka dati tiek glabāti mākoņpakalpojumā, tiem var piekļūt gan ar datoru, gan planšeti vai viedtālruni. Piemēram, Android viedtālruņiem vispirms jālejupielādē un jāinstalē Office Mobile, kas ir bez maksas Google Play.
4) Ērtāk sadarboties ar citiem lietotājiem, strādājot vienā failā
Tas saistīts ar augstāk minēto punktu par piekļuvi no dažādām ierīcēm. Tāpat ir iespējams kopīgot failu tikai ar lietotājiem pēc savas izvēles un redzēt, kas strādā ar failu un kādas izmaiņas tiek veiktas.
5) Sasaiste ar drošu datu glabāšanas vietu
Kā jau raksta sākumā minēju, OneDrive nav vienīgā vieta, kuru izmantot Microsoft Office Online – arī Dropbox, kopš 2015.gada 9.aprīļa piedāvā šādu iespēju. Dropbox pieejami vismaz 2Gb bezmaksas datu apjoma, tātad beigu beigās tā vieta ir gana daudz, lai par to nebūtu papildus jāmaksā (15Gb OneDrive un vismaz 2Gb Dropbox). Katrā ziņā sekojot līdzi tam, cik vietas aizņem faili.
6) Indikatori, ja ir paslēpti kolonnu un rindu virsraksti (Headings)
7) Iespēja izkratīt sirdi un pateikt Excelim, ko Tu gribi darīt
Interesanta palīdzības sadaļa. Līdzīgi kā uz datora, bet, manuprāt, interesantāk izveidota.
8) Online versija ir bez maksas
Ar Online vidē esošo failu ir iespējams turpināt darbu savā datorā vai arī tieši otrādāk – no datorā esošā Microsoft Excel nosūtīt failu uz OneDrive. Turpinot darbu datorā, failu var saglabāt kā parasti, izvēloties iespēju „Save” vai ar taustiņu kobināciju Ctrl+s. Ja fails no Excel Online ir bijis aizvērts, bet ar to ir nepieciešams turpināt darbu ar Excel datora versiju, tad, ejot uz File un izvēloties Recent ir redzami pēdējie faili, ar kuriem ir noticis darbs. Ja ar to strādāts ir nesen, tad no Excel Online atvērtais fails šeit būs redzams.
Excel Online ir iespējams mainīt valodu un izvēlēties latviešu, bet darbs ar pašu Excel nemainās un viss tāpat ir angļu valodā. Interesanti ir tas, ka mainās piedāvātās sagataves pie jauna faila izveides. Var pārslēgties starp dažādām valodām un iespējams priekš sevis atrast kaut ko jaunu.
Pāris būtiski punkti par Excel Online ierobežojumiem, salīdzinot ar datora versiju:
1) Vairākas lietas var nestrādāt tā kā uz datora Excelī izveidots, piemēram, linki, datu avoti, xlsm failus var atvērt, bet macros netiek izpildīti.
2) Atsevišķas lietas Online vidē ir tikai skatīšanas režīmā, piemēram, Pivot tabulu izveidot nevar, bet skatīties uz datora izveidoto var.
3) Līdz ar to īsceļi (Shortcuts) strādā tikai tādai funkcionalitātei, kura šajā vidē ir pieejama.
4) Var atvērt failus ar paplašinājumiem xls, xlsx, xlsm, xlsb, xlt, xltx un ods.
Salīdzinot ar alternatīvu Google spreadsheets, Excel Online iespēju skaits ir mazāks un sarežģītāki darbi balstās uz to, kas ir izdarīts datorā esošājā Excel programmā un pēc tam augšupielādēts. Beigu beigās tās ir gana atšķirīgas pieejas un risinājumi un, ja ir jāsalīdzina, tad to drošvien darīšu atsevišķā rakstā.